poniedziałek 22 lipca 2024
Tryb pracy DZIEŃ/NOC
poniedziałek 22 lipca 2024
Tryb pracy DZIEŃ/NOC

Memoriał Alfreda Smoczyka rozpocznie sezon

Memoriał Alfreda Smoczyka
Fot. Bartosz Glapiak
Szacowany czas czytania tekstu: 2 min

Memoriał Alfreda Smoczyka ponownie otworzy sezon żużlowy w Lesznie. W niedzielę odbędzie się 72. edycja jednego z najstarszych turniejów indywidualnych w Polsce. W tym roku obsada zawodów składa się z aktualnych lub byłych zawodników Fogo Unii Leszno.

Zawody powrócą do tradycyjnego formatu po dwóch latach przerwy. W 2020 i 2021 Memoriał był połączony z finałami Indywidualnych Mistrzostw Polski, które rozgrywane były na torze w Lesznie. Poprzedni Memoriał padł łupem aktualnego wicemistrza świata, Bartosza Zmarzlika.

Ciężko wyobrazić sobie sezon żużlowy w Lesznie bez tradycyjnego Memoriału ku pamięci klubowej legendy. Po tragicznej śmierci “Wielkiego Freda” w 1951 roku postanowiono zorganizować zawody ku jego czci. Ta tradycja trwa do dziś i jest nieodłączną częścią historii Unii Leszno oraz miasta. Memoriał Alfreda Smoczyka uchodził za jeden z najbardziej prestiżowych turniejów w Polsce. Przez niektórych zawodników był traktowany jako rewanż za indywidualne mistrzostwa kraju.

Pierwszą edycję wygrał Stanisław Glapiak 7 października 1951 roku przy wypełnionych do ostatniego miejsca trybunach. Memoriał przyciągał tłumy kibiców na leszczyński stadion. Absolutny rekord padł podczas XXIX Memoriału Alfreda Smoczyka. 26 sierpnia 1979 roku zawody na żywo obejrzało aż 50 tysięcy osób! Można powiedzieć, że stadion im. Alfreda Smoczyka gościł tego dnia całe Leszno.

W tegorocznej edycji w roli faworytów można upatrywać m.in. Jasona Doyle’a czy Piotra Pawlickiego. Warto zaznaczyć, że kapitan Byków do tej pory nie wywalczył miejsca na podium Memoriału Alfreda Smoczyka. Być może to jest ten rok.

Lista startowa 72. Memoriału Alfreda Smoczyka:

 1. Jason Doyle (Fogo Unia Leszno)
 2. Piotr Pawlicki (Fogo Unia Leszno)
 3. David Bellego (Fogo Unia Leszno)
 4. Jaimon Lidsey (Fogo Unia Leszno)
 5. Janusz Kołodziej (Fogo Unia Leszno)
 6. Keynan Rew (Fogo Unia Leszno)
 7. Damian Ratajczak (Fogo Unia Leszno)
 8. Hubert Jabłoński (Fogo Unia Leszno)
 9. Brady Kurtz (Orzeł Łódź)
 10. Jonas Knudsen (Fogo Unia Leszno)
 11. Jesper Knudsen (Fogo Unia Leszno)
 12. Tobiasz Musielak (Cellfast Wilki Krosno)
 13. Damian Baliński (Metalika Recykling Kolejarz Rawicz)
 14. Bartosz Smektała (zielona-energia.com Włókniarz Częstochowa)
 15. Grzegorz Zengota (ROW Rybnik)
 16. Marcin Nowak (Orzeł Łódź)
 17. Antoni Mencel (Fogo Unia Leszno)
 18. Maksym Borowiak (Fogo Unia Leszno)

Fot. własne

Add New Playlist