poniedziałek 22 lipca 2024
Tryb pracy DZIEŃ/NOC
poniedziałek 22 lipca 2024
Eurowizja
Fot. Michael Doherty/commons.wikimedia.org

Eurowizja 2024. Trudne wyzwanie organizacyjne dla Szwecji

Szacowany czas czytania tekstu: 2 min

Majowe emocje po finale Eurowizji już opadły, ale fani muzyki z całej Europy nie mogą się doczekać przyszłorocznej edycji. Zwycięstwo szwedzkiej reprezentantki – Loreen, oznacza, że przyszłoroczny konkurs odbędzie się w Szwecji. Miastem-gospodarzem będzie urokliwe Malmö.

W tym roku reprezentująca Polskę Blanka zajęła 19. miejsce wśród 37 artystów. Mimo świetnego występu, zwycięstwo przypadło utalentowanej szwedzkiej piosenkarce, która powróciła na Eurowizję po 11 latach od swojego pierwszego triumfu. Loreen stała się pierwszą kobietą w historii konkursu, która zdobyła tytuł dwukrotnie.

Miasto organizujące Eurowizje 2024

Organizatorzy szybko podjęli decyzję co do miasta-gospodarza Eurowizji 2024. Malmö Arena, hala widowiskowo-sportowa mogąca pomieścić ponad 15 tysięcy osób, będzie areną zmagań uczestników z całego kontynentu. Wybór tego miejsca nie jest przypadkowy, ponieważ miasto już raz gościło tę prestiżową imprezę w 2013 roku po triumfie tej samej szwedzkiej artystki.

Hala zapewni doskonałe warunki zarówno dla artystów, jak i publiczności. Dogodna lokalizacja obiektu, blisko stacji kolejowej, ułatwi podróżowanie zarówno dla krajowych, jak i międzynarodowych gości, którzy będą mieli szansę odwiedzić zarówno Malmö, jak i pobliską Kopenhagę.

Wybór Malmö na gospodarza ma także swoje artystyczne i kulturalne uzasadnienie. Miasto słynie z kreatywnego ducha i bogatego życia, co idealnie wpisuje się w charakter Eurowizji, która przyciąga artystów z różnych krajów i różnych stylów muzycznych. Organizatorzy wierzą, że Malmö stworzy zrównoważony festiwal muzyczny dla całej Europy, który będzie nie tylko spektakularny, ale także niezapomniany.

Wyzwanie dla SVT

Zorganizowanie tak wielkiego wydarzenia jak Eurowizja wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Prezes SVT Hanna Stjärne zaznacza, że organizacja konkursu będzie dla nich ogromnym wyzwaniem. Obecnie szwedzka telewizja publiczna prowadzi poważne oszczędności, ale priorytetem pozostaje zapewnienie wysokiej jakości i atrakcyjności widowiska. Finał Eurowizji 2024 odbędzie się 11 maja, z eliminacjami planowanymi na 7 i 9 maja.

Zobacz też:

Add New Playlist