sobota 27 lipca 2024
Tryb pracy DZIEŃ/NOC
pomnik
Fot. Bartosz Glapiak

Pomnik króla oficjalnie odsłonięty. “To historyczny dzień”

Szacowany czas czytania tekstu: 2 min

Leszno zyskało nowy symbol. W centrum miasta oficjalnie odsłonięto pomnik króla Stanisława Leszczyńskiego. Postać monarchy stoi u zbiegu ulic Leszczyńskich oraz Wróblewskiego i już wzbudza zainteresowanie przechodniów.

Projekt pomnika wybrano w konkursie Organizacji Turystycznej Leszno-Region. Na cały projekt, w tym budowę i postawienie pomnika otrzymano dofinansowanie z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach pomocy Polonii i Polakom za granicą. Figura Stanisława Leszczyńskiego ma około 2,5 metra wysokości.

– Dzisiejszy dzień jest swoistym spełnieniem marzeń wielu osób o tym, że właśnie w Lesznie powinien powstać pomnik króla Stanisława Leszczyńskiego – mówił Piotr Jóźwiak, wiceprezydent Leszna oraz przewodniczący Organizacji Turystycznej Leszno-Region.

“To historyczny dzień”

W uroczystości wzięli udział m.in. Jan Dziedziczak, pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą, radni miejscy oraz uczniowie leszczyńskich szkół, w tym I Liceum Ogólnokształcącego, które nosi imię Rodu Leszczyńskich. – To historyczny dzień. Za 10, 20, 50 lat będziecie mijać ten pomnik i wspominać, że uczestniczyliście w jego odsłonięciu, w tym historycznym momencie – zwrócił się do młodych Jan Dziedziczak.

Autorem rzeźby jest Sławomir Micek. – Pierwszy raz byłem w Lesznie właśnie w związku z pomnikiem. Byłem mile zaskoczony ratuszem, rynkiem i starym miastem. Jest to bardzo urokliwe miejsce na lokalizację takiego pomnika, więc jest to dla mnie znaczące dokonanie w moim życiorysie – powiedział nam rzeźbiarz.

Stanisław Leszczyński był synem Rafała oraz Anny Leszczyńskich. Dwukrotnie obejmował tron Polski, w latach 1704-1709 oraz 1733-1736. Jego panowanie w drugiej kadencji było krótkie i skomplikowane, a po jego ostatecznym obaleniu przez wojska rosyjskie i saskie, udał się na wygnanie.

W czasie swojego pobytu we Francji, otrzymał od króla Ludwika XV tytuł księcia Lotaryngii, którym władał do swojej śmierci w 1766 roku. Był również ojcem Marii Leszczyńskiej, która poślubiła Ludwika XV i została królową Francji. Stanisław Leszczyński zapisał się na kartach dziejów jako postać o wielu obliczach.

Add New Playlist