wtorek 23 lipca 2024
Tryb pracy DZIEŃ/NOC
wtorek 23 lipca 2024
Tryb pracy DZIEŃ/NOC

Za ocean wrócą szczęśliwi i z pucharem (ZDJĘCIA)

Fot. Maksym Szalkowski
Szacowany czas czytania tekstu: 2 min

Od środy do soboty trwały w Lesznie Mistrzostwa Świata Drużyn Polonijnych. Piłkarskie emocje rozpoczęły się od oficjalnego otwarcia na Kompleksie Sportowym im. Zdzisława Adamczaka. Tam też miała miejsce faza grupowa i półfinałowa. Dzisiaj rozgrywki przeniosły się na stadion lekkoatletyczny przy ulicy 17 stycznia, gdzie wyłoniono polonijnych mistrzów.

W turnieju wzięło udział osiem drużyn m.in. z Niemiec, Austrii czy Kanady. Gospodarze także mieli swoją reprezentację, a była nią drużyna Polonia Leszno Oldboys. Już pierwszego dnia padła spora ilość bramek. W meczu inauguracyjnym mistrzostw Polonia Berlin pokonała PNS Schiedam w stosunku 2:0. Leszczynianie wygrali z FC Wien 3:2. Nazajutrz nie poszło im najlepiej. Przed południem musieli uznać wyższość FC Schadewijk, z którymi ulegli aż 6:1, a później otrzymali solidną lekcję futbolu od Olimpii Toronto. Mecz ten zakończył się wynikiem 7:1. Polonusi z Kanady zdominowali fazę grupową tracąc tylko jedną bramkę, właśnie w pojedynku z miejscowymi.

Ostatecznie najlepsi w grupie A okazał się zespół PNS Schiedam. Na drugim miejscu uplasowali się Białe Orły Tilburg, a za nimi Polonia Wiesbaden i Polonia Berlin. W grupie B niepokonana Olimpia Toronto tryumfowała przed FC Schadewijk, FC Wien i Polonią Leszno Oldboys. Leszczynianie w kolejnej fazie zmierzyli się z Polonią Wiesbaden i zwyciężyli 4:2, co pozwoliło im zawalczyć o piąte miejsce na turnieju. Do wielkiego finału awansowali z kolei FC Schadewijk i Olimpia Toronto.

W sobotnie popołudnie przy stadionie odbył się Piknik Polonijny. W nieco deszczowej aurze miały miejsce Mistrzostwa Leszna w subsoccer’a, a pozostali uczestnicy mogli wziąć udział w grach i zabawach z nagrodami oraz skorzystać z oferty gastronomicznej. Na główny punkt program przyszedł czas o godzinie 16. W meczu finałowym, w starciu dwóch najlepszych ekip turnieju skuteczniejsi okazali się piłkarze z Toronto. Olimpia pokonała swoich rywali wynikiem 3:0 i zgarnęła puchar. Radości nie było końca, gdyż aby dotrzeć do Leszna ta drużyna pokonała prawie siedem tysięcy kilometrów. Finał był transmitowany na żywo w TVP Polonia.

Klasyfikacja końcowa Mistrzostwa Świata Drużyn Polonijnych:

  1. Olimpia Toronto
  2. FC Schadewijk
  3. Białe Orły Tilburg
  4. PNS Schiedam
  5. Polonia Leszno Oldboys
  6. Polonia Berlin
  7. FC Wien
  8. Polonia Wiesbaden

Add New Playlist