poniedziałek 22 lipca 2024
Tryb pracy DZIEŃ/NOC

W niższych ligach nie zagrają

Szacowany czas czytania tekstu: 2 min

Kluby w porozumieniu z Wielkopolskim Związkiem Piłki Nożnej zadecydowały o zakończeniu sezonu 2019/2020. Dotyczy to lig IV i niższych. Oznacza to koniec rozgrywek m.in. dla Stainer Polonii Leszno.

Zachowano dotychczasowe miejsca w tabeli oraz awanse. Zrezygnowano jednak ze spadków. Ustalenia przyjęte podczas spotkania w siedzibie Polskiego Związku Piłki Nożnej mają być przełożone na rozgrywki w całym kraju. W obecnej sytuacji uznano, że sposób funkcjonowania niższych lig nie daje możliwości wprowadzenia ścisłych ograniczeń sanitarnych. Nie podjęto jeszcze decyzji w sprawie III ligi i Totolotek Pucharu Polski. 

Rozwiązania przyjęte w odniesieniu do lig seniorskich (IV liga, V liga klasa okręgowa i niższe):

  1. Rezygnacja z rozgrywania spotkań barażowych o prawo gry w IV lidze. Zespoły, które zajęły drugie miejsca w swoich grupach V ligi, zostają uprawnione do gry w IV lidze w sezonie 2020/21.
  2. Rezygnacja z rozgrywania spotkań barażowych o prawo gry w V lidze. Zespoły, które zajęły drugie miejsca w swoich grupach Klasy Okręgowej, zostają uprawnione do gry w V lidze w sezonie 2020/21.
  3. W przypadku dwóch lig – Klasa Okręgowa grupa 6 i Klasa A grupa 4 – gdzie zaistniała sytuacja budząca wątpliwości regulaminowe – decyzja o ostatecznej klasyfikacji zostanie podjęta przez Wielkopolski ZPN w najbliższych dniach.
  4. W sytuacjach, gdy zespół wywalczył prawo awansu, ale zrezygnuje z niego bądź też nie otrzyma licencji do gry w wyższej lidze, nie przewiduje się przenoszenia prawa do awansu na kolejne zespoły w tabeli danych lig.
  5. Drużyny wycofane z rozgrywek w trakcie sezonu 2019/20, mogą przystąpić do sezonu 2020/21 w rozgrywkach o jeden poziom niższych (pierwotnie relegacja o dwa poziomy).
  6. Umożliwia się zespołom wystąpienie w sezonie 2020/21 w rozgrywkach niższej klasy rozgrywkowej niż ta, w której występowały w sezonie 2019/20. Dobrowolna decyzja klubu musi zapaść najpóźniej z chwilą zgłoszenia drużyny do rozgrywek (do 15 czerwca).
  7. Ostateczny kształt lig i system rozgrywek na poszczególnych szczeblach w sezonie 2020/21 zostanie podany po zakończeniu procesu licencyjnego i przesłaniu przez kluby zgłoszeń do rozgrywek.
  8. Inauguracja sezonu ligowego 2020/21 planowana jest na pierwszą połowę sierpnia. Termin ten dotyczy wszystkich szczebli rozgrywek seniorskich, o ile pozwoli na to sytuacja epidemiczna w kraju.

źródło: WPZN

Add New Playlist