Szybowcowe Mistrzostwa Europy zakończone. Polak mistrzem!

Szacowany czas czytania tekstu: 1 min

Szybowcowe Mistrzostwa Europy zakończone. W sobotę na leszczyńskim lotnisku odbyła się ceremonia zamknięcia 21. edycji tej imprezy. Miło wspominać ją będą biało-czerwoni. Mistrzostwo wywalczył m.in. Łukasz Wójcik, a Pucharze Narodów Polacy zajęli trzecie miejsce.

Zmagania na leszczyńskim niebie trwały przez ostatnie dwa tygodnie. Rywalizacja była zacięta, o czym świadczą niewielkie różnice punktowe pomiędzy pilotami w poszczególnych kategoriach. W klasie 18-metrowej najlepszy okazał się Łukasz Wójcik z Aeroklubu Włocławskiego. Podium uzupełnili Holender Peter Millenaar oraz siedemnastokrotny mistrz świata, Sebastian Kawa.

Klasa 20-metrowa w załogach dwuosobowych padła łupem fińskiego duetu Simo Kettunen – Juha Sorri (6,358 pkt). Drugie i trzecie miejsce wywalczyły odpowiednio brytyjskie pary Harvey – Dawes (6356 pkt.) oraz Coppin – Jones (6196 pkt.) Spory sukces odniósł inny z pilotów reprezentujących biało-czerwone barwy. Tomasz Rubaj z Aeroklubu Gliwickiego zdobył wicemistrzostwo Europy w klasie otwartej. Triumfował Niemiec Markus Frank z dorobkiem 6178 punktów.

Reprezentacja Polski zapisała kolejny sukces także w Pucharze Narodów, gdzie na koniec zawodów zdobyła trzecie miejsce. Mistrzami Europy zostali piloci z Niderlandów przed Niemcami.