Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony w 2008 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Święto to obchodzone jest corocznie 2 kwietnia na całym świecie. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat spektrum autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu jest doskonałą okazją, by okazać wsparcie osobom, których dotyczy to zaburzenie. Można m.in. ubrać się na niebiesko, promować logo akcji w sieci oraz wesprzeć finansowo organizacje działające na rzecz osób autystycznych.
Czym jest spektrum autyzmu?
Nie jest to choroba, a zaburzenie rozwoju o charakterze neurologicznym, dotyczące mózgu. Pierwsze objawy dają o sobie znać już w okresie dziecięcym. Upraszczając, mózg osoby dotkniętej tym zaburzeniem działa w nietypowy sposób, co ujawnia się już od najmłodszych lat.
Jakich sfer rozwoju dotyczy?
Zaburzenie to objawia się w zakresie komunikacji, interakcji społecznych, a także rozwoju emocjonalnego, poznawczego oraz ruchowego. Warto jednak przy tym zaznaczyć, że spektrum autyzmu jest trochę inne dla każdej osoby.
Jak często występuje?
Spektrum diagnozuje się u około 1 na 100 dzieci w Europie.
Jak zachowują się osoby autystyczne?
Autystyczne dzieci nie uczestniczą w zabawie z rówieśnikami, wolą samotność. Wynika to z trudności związanej ze zrozumieniem uczuć i myśli innych ludzi. Powoduje to komplikacje w nawiązywaniu bliższych relacji. Osoby autystyczne nie lubią zmian, postępują według przyjętej rutyny. Bywają zestresowane z powodu nieoczekiwanych wydarzeń. Autyzm wiąże się także z nietypowym odbieraniem bodźców. Przebywanie w tłocznym pomieszczeniu pełnym głośnych dźwięków powoduje uczucie paniki.
Czy da się je wyleczyć?
Autyzm jest zaburzeniem, nie chorobą, nie można więc mówić o jego wyleczeniu. Da się jednak ograniczyć jego skutki. Osobom autystycznym może pomóc przede wszystkim psychoterapia. Im wcześniej dziecko trafi na leczenie, tym bardziej zauważalne są jego efekty.
Niebieskie Igrzyska 2023 to ogólnopolskie wydarzenie związane ze Światowym Dniem Świadomości Autyzmu. Ma ono charakter edukacyjny i sportowo-integracyjny. Skierowane jest do przedszkoli i szkół podstawowych. Kolejnym działaniem związanym z tym świętem jest “Polska na niebiesko i różowo”, polegające na oświetlaniu budynków w kolorach, które wskazuje nazwa akcji. Barwy te symbolizują fakt, że spektrum autyzmu dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Kampania przyczynia się do kształtowania właściwych postaw społecznych i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.
W tym dniu zachęcamy do działań wspierających osoby autystyczne i zapoznania się bliżej z charakterystyką tego zaburzenia.
źródła: gov.pl, medonet.pl