poniedziałek 22 lipca 2024
Tryb pracy DZIEŃ/NOC
poniedziałek 22 lipca 2024
Tryb pracy DZIEŃ/NOC

Jest decyzja w sprawie weryfikacji wyniku! Byki oficjalnie ze zwycięstwem

Szacowany czas czytania tekstu: 2 min

Po ponad trzech tygodniach poznaliśmy decyzję organu zarządzającego w sprawie weryfikacji wyniku meczu Fogo Unii Leszno z Moje Bermudy Stalą Gorzów z 17 kwietnia br. W najnowszym komunikacie PGE Ekstraligi poinformowano o zmianie wyniku spotkania na korzyść leszczyńskiego zespołu.

Przypomnijmy, że chodzi o sytuację z ostatniego biegu spotkania. Piotr Pawlicki został wykluczony z wyścigu po jego zakończeniu. Sędzia uznał, że zawodnik Fogo Unii Leszno spowodował upadek Szymona Woźniaka. Zdarzenie miało miejsce na ostatnim okrążeniu, zatem rezultat gonitwy zaliczono przyznając punkt zawodnikowi gości. Problem w tym, że tuż po upadku jadący na drugim miejscu Bartosz Zmarzlik wyprzedził prowadzącego Janusza Kołodzieja. Sędzia Artur Kuśmierz zweryfikował rezultat biegu z uwzględnieniem kolejności na mecie bez wykluczonego Pawlickiego, co było wbrew regulaminowi sportu żużlowego. W tym momencie wynik spotkania był remisowy.

Po zakończeniu zawodów szybko zorientowano się, że tak być nie powinno. Zgodnie z treścią regulaminu, sposób ustalania kolejności zawodników na mecie powinien być zgodny z pozycjami, jakie zajmowali zawodnicy w momencie zdarzenia. Dzisiaj poznaliśmy decyzję Ekstraligi Żużlowej w tej sprawie. Zgodnie z oczekiwaniami wynik meczu uległ zmianie. Fogo Unia Leszno oficjalnie wygrała tamto spotkanie w stosunku 46:44. Tym samym leszczyńskie Byki uzyskały utracony punkt w tabeli PGE Ekstraligi, przez co awansowali na drugie miejsce.

Pełna treść komunikatu:

Ekstraliga Żużlowa sp. z o.o. biorąc pod uwagę interpretację zapisów art. 92 RSŻ dokonaną przez Główną Komisję Sportu Żużlowego, w której potwierdzono, że użyte w ww. przepisie słowo „zdarzenie” jest synonimem wszystkich sytuacji mogących zaistnieć na torze – w tym upadku, wyłączając z katalogu potencjalnych zdarzeń jedynie defekt uznaje, że sędzia meczu 2. rundy DMP w Lesznie rozegranym w dniu 17.04.2022 pomiędzy drużynami FOGO UNIA Leszno – MOJE BERMUDY STAL Gorzów popełnił błąd regulaminowy przy ustaleniu kolejności zawodników w biegu 15. W związku z powyższym weryfikuje się wynik biegu 15., zmieniając kolejność na miejscach 1-2 przyznając zawodnikowi Januszowi Kołodziejowi 3 punkty biegowe, a Bartoszowi Zmarzlikowi 2 punkty i tym samym zmieniając wynik biegu 15. z 2:4  na 3:3. Konsekwentnie zmienia się zatem końcowy wynik meczu z 45:45 na 46:44 na korzyść drużyny FOGO UNIA Leszno.

źródło: Ekstraliga Żużlowa

Add New Playlist