Studenci z Poznania opracują projekt zagospodarowania terenów leszczyńskich Antonin. Pod lupę wezmą obszar o powierzchni ponad 50 ha w rejonie Al. Marszałka Józefa Piłsudskiego, ul. ks. Jerzego Popiełuszki oraz Al. Konstytucji 3 Maja.
Wszystko to za sprawą konkursu pod nazwą „Studium funkcjonalno-przestrzenne zagospodarowania terenów zielonych – Leszno Park Centralny”. Przedmiotem przedsięwzięcia jest opracowanie koncepcji urbanistycznej zagospodarowania terenów zieleni w kontekście nadchodzących wyzwań środowiskowych i potrzeb społeczności lokalnej.
Prace studentów powinny być gotowe w czerwcu. Oceniać je będzie jury składające się z pracowników poznańskiej uczelni, Urzędu Miasta Leszna, Departamentu Planowania Przestrzennego Ministerstwa Rozwoju i Infrastruktury. Autorzy najlepszych projektów otrzymają nagrody finansowe, na które miasto przeznaczy 8 tysięcy złotych. Na przełomie czerwca i lipca zapoznać się z nimi będą mogli mieszkańcy.
– Politechnika Poznańska ma wieloletnie, bogate doświadczenie w realizacji tego typu konkursów. W latach 2000 – 2023 Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej zorganizował 72 edycje takich konkursów w kilkudziesięciu miastach i gminach w całej Polsce. W Lesznie taką współpracę podejmujemy po raz pierwszy – mówi Bartosz Adamczak, Architekt Miejski i Naczelnik Wydziału Architektury UML.
Najlepsze projekty studentów mają być wskazaniem kierunków tych zmian i rozwiązań, które należałoby wdrożyć w perspektywie kolejnych 20 lat. – W związku z niekorzystnymi zmianami klimatu ze szczególną troską musimy podejść do zasobów naturalnych i ich racjonalnego gospodarowania. Staramy się rozwijać w Lesznie tzw. błękitno-zieloną infrastrukturę, której jednym z elementów są np. ogrody deszczowe, ale takich rozwiązań jest znacznie więcej. Równie ważne są oczekiwania mieszkańców, którzy coraz częściej pragną nie tylko urządzonych terenów zielonych przeznaczonych do wypoczynku i rekreacji, ale także miejsc pod ogrody społeczne czy integrację wielopokoleniową. Myślę, że dużym wyzwaniem dla studentów będzie również sposób połączenia terenów, które składają się na obszar objęty konkursem, a które przecina Al. Konstytucji 3 Maja – oznajmił Bartosz Adamczak.