środa 24 lipca 2024
Tryb pracy DZIEŃ/NOC
środa 24 lipca 2024
Tryb pracy DZIEŃ/NOC

Co za wieczór w Vojens! Damian Ratajczak wicemistrzem świata!

Ratajczak
Fot. Archiwum
Szacowany czas czytania tekstu: 2 min

Co za wieczór Polaków w Vojens! Mateusz Cierniak obronił mistrzostwo świata, a wielki sukces zapisał na swoim koncie Damian Ratajczak. Wychowanek leszczyńskiej Unii w kapitalnym stylu wygrał turniej i zdobył wicemistrzostwo świata!

Przed zawodami w duńskim Vojens zapowiadano walkę do samego końca. W ostatniej rundzie cyklu rozstrzygnąć się miała kwestia medali mistrzostw świata. Zawody kapitalnie rozpoczął Bartłomiej Kowalski z Betard Sparty Wrocław, który po trzech seriach startów był niepokonany. Z kolei pozostali Polacy – Mateusz Cierniak i Damian Ratajczak potracili punkty, jednak w późniejszej fazie zdołali pewnie wywalczyć awans do półfinałów.

Pech dopadł innego z reprezentantów biało-niebieskich. Nazar Parnitskyi uczestniczył w upadku w wyścigu siódmym. Maszyna Petra Chlupaca uderzyła w jego lewy bok, przez co musiał ewakuować się z motocykla. Młody Ukrainiec wstał o własnych siłach, jednak nie kontynuował już zawodów. Po półfinał natomiast kroczył Keynan Rew.

W decydujących starciach działy się rzeczy niestworzone. Mateusz Cierniak był bliski utraty złotego medalu, gdyż wjechał w taśmę w biegu nr 21. To mógł wykorzystać Rew, lecz w powtórce po błędzie ostatecznie przyjechał na trzeciej pozycji, czym zaprzepaścił szasnę na złoty medal. Tym samym w grze pozostał Kowalski, który w finale mógłby wyrwać Cierniakowi złoto. W drugim z półfinałów również popełniał błędy, co momentalnie wykorzystał Ratajczak, który przekroczył linię mety przed zawodnikiem Betard Sparty Wrocław. Tym samym mistrzostwo świata juniorów po raz drugi trafiło w ręce wychowanka tarnowskiej Unii.

Junior biało-niebieskich znalazł się w najlepszej czwórce turnieju. By przypieczętować srebrny medal musiał zwyciężyć lub przyjechać na drugiej pozycji. Po fatalnym starcie przebił się na drugą, a później pierwszą lokatę. Młodzieżowiec Fogo Unii Leszno konsekwentnie przy krawężniku minął rywali i zwyciężył w turnieju. To dało mu srebrny medal Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów, co jest do tej pory największym sukcesem w jego karierze.

Wyniki 3. finału w Vojens:

 1. Damian Ratajczak (Polska) – 20
 2. Casper Henriksson (Szwecja) – 18
 3. William Drejer (Dania) – 16
 4. Francis Gusts (Łotwa) – 14
 5. Bartłomiej Kowalski (Polska) – 12
 6. Keynan Rew (Australia) – 11
 7. Philip Hellstroem-Baengs (Szwecja) – 10
 8. Mateusz Cierniak (Polska) – 9
 9. Nicolai Heiselberg (Dania) – 8
 10. Mathias Pollestad (Norwegia) – 7
 11. Bastian Pedersen (Dania) – 6
 12. Jesper Knudsen (Dania) – 5
 13. Norick Bloedorn (Niemcy) – 4
 14. Petr Chlupac (Czechy) – 3
 15. Anże Grmek (Słowenia) – 2
 16. Esben Hjerrlid (Dania) – 1
 17. Emil Breum (Dania) – 0
 18. Nazar Parnitskyi (Ukraina) – 0

TOP 5 klasyfikacji generalnej Speedway Grand Prix 2:

 1. Mateusz Cierniak (Polska) – 49
 2. Damian Ratajczak (Polska) – 45
 3. Bartłomiej Kowalski (Polska) – 42
 4. Keynan Rew (Australia) – 41
 5. Casper Henriksson (Szwecja) – 33

wyniki za speedwayekstraliga.pl

Zobacz też:

Add New Playlist