Rząd planuje wprowadzenie nowych przepisów ruchu drogowego. Minister infrastruktury Dariusz Klimczak zapowiedział wprowadzenie szeregu zmian, w tym możliwości uzyskania prawa jazdy przez 17-latków.
Nowelizacja ustawy o ruchu drogowym zakłada wprowadzenie możliwości uzyskania prawa jazdy kategorii B przez 17-latków. Taka osoba będzie jednak musiała kierować z doświadczonym opiekunem, przez pół roku od otrzymania prawa jazdy lub do ukończenia 18 lat. Z kolei osoba towarzysząca będzie musiała mieć ukończone co najmniej 24 lata, posiadać prawo jazdy kategorii B od co najmniej 5 lat oraz być trzeźwa. Nie będzie mogła też posiadać zakazu prowadzenia pojazdów w ciągu ostatnich pięciu lat.
Co ważne, prawo jazdy dla 17-latka będzie ważne tylko w Polsce. Rząd tłumaczy, że zmiana ta ma na celu zwiększenie mobilności młodych osób, co jest kluczowe w niwelowaniu zjawiska wykluczenia komunikacyjnego.
Nowe przepisy dotyczyć mają także tzw. okresu próbnego. W ciągu dwóch lat kierujący pojazdem będą objęci surowszymi regulacjami. Obowiązywał ich będzie limit 0,0 promila alkoholu w organizmie oraz limit prędkości 50 km/h w obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym i 100 km/h na autostradzie oraz drodze ekspresowej dwujezdniowej. Młody kierowca w dodatku nie będzie miał możliwości wykonywania przewozu osób taksówką albo w ramach przewozu okazjonalnego.
Projekt trafi do Sejmu prawdopodobnie w pierwszym kwartale 2025 roku po konsultacjach publicznych i uzgodnieniach międzyresortowych.
źródło: gov.pl