sobota 23 listopada 2024
Tryb pracy DZIEŃ/NOC
sobota 23 listopada 2024
Tryb pracy DZIEŃ/NOC

Potężna kara dla Ekstraligi Żużlowej oraz PZM! Ograniczono konkurencję?

Ekstraligi
Fot. Archiwum
Szacowany czas czytania tekstu: 3 min

Potężna sankcja dla Ekstraligi Żużlowej. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów doręczył spółce decyzję, w której stwierdził ograniczenie konkurencji poprzez odgórne ustalenie maksymalnych stawek wynagrodzeń dla zawodników. Na żużlową centralę nałożono gigantyczną karę.

Według UOKiK, Polski Związek Motorowy oraz Ekstraliga Żużlowa zawarły porozumienie w zakresie ustalenia odgórnych maksymalnych stawek wynagrodzeń dla żużlowców. Zdaniem urzędu miało to negatywnie wpłynąć na konkurencję polegającą na ograniczeniu klubom możliwości zawierania kontraktów z zawodnikami.

W związku z tym na oba podmioty nałożono kary w wysokości 2,9 mln złotych dla PZM oraz 2,3 mln złotych dla Ekstraligi Żużlowej. Decyzja nie jest prawomocna.

Pełna treść oświadczenia Ekstraligi Żużlowej w tej sprawie:

W dniu 5 czerwca 2023 r. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów doręczył spółce Ekstraliga Żużlowa sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy (EŻ) decyzję, w której stwierdził zawarcie przez Polski Związek Motorowy (PZM) oraz EŻ porozumienia w zakresie ustalenia maksymalnych stawek wynagrodzeń zawodników sportu żużlowego jako ograniczającego konkurencję polegającą na ograniczeniu klubom możliwości zawierania kontraktów z zawodnikami, w związku z czym nałożył na nich kary w wysokości 2,9 mln zł (PZM) i 2,3 mln zł (EŻ). Decyzja nie jest prawomocna.

W toku postępowania EŻ w pełni współpracowała z Prezesem Urzędu, każdorazowo odpowiadając w uzgodnionych terminach na wszelkie wezwania do udzielenia żądanych informacji i dokumentów.

EŻ kategorycznie nie zgadza się z decyzją i zarzutami stawianymi przez Prezesa UOKiK, w szczególności z zarzucanym im udziałem w porozumieniu ograniczającym konkurencję ani z wysokością nałożonych kar pieniężnych. Oceniając tę sprawę Prezes UOKiK nie wziął pod uwagę ani specyfiki sportu (w tym sportu żużlowego) ani obowiązków i uprawnień związków sportowych w zakresie organizacji rozgrywek. Prezes UOKiK pominął także okoliczność, iż PZM jest nadzorowany przez Ministra Sportu i Turystyki, który to organ nie stwierdził nigdy żadnych uchybień w relacjach między PZM a EŻ. EŻ nie zawarła też porozumienia z PZM ograniczającego konkurencję pomiędzy klubami w zakresie kontraktowania zawodników, ponieważ liczba zawieranych kontraktów klubów z zawodnikami systematycznie rośnie. Zasady i stosunki relacji pomiędzy PZM i EŻ określa oficjalna umowa zawarta za zgodą Ministra Sportu i Turystyki. Jednocześnie należy podkreślić, że dzięki działaniom PZM, EŻ oraz klubów, rozgrywki ligowe rozwijają się dynamicznie, a przychody samych klubów uczestniczących w rozgrywkach wzrastają.

EŻ w terminie zaskarży decyzję Prezesa UOKiK wraz z karami do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (sąd I instancji). Następnie, od wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów stronie przysługuje również apelacja do Sądu Apelacyjnego w Warszawie (sąd II instancji).

W związku z wydaniem decyzji, aktualnie nie ma żadnego zagrożenia dla kondycji finansowej EŻ. Kary nałożone przez Prezesa UOKiK płatne będą dopiero po uprawomocnieniu się decyzji, tj. w razie ewentualnego niekorzystnego dla EŻ wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie i utrzymania przez ten sąd decyzji w mocy. To może nastąpić jednak dopiero w perspektywie kilku lat.

Zobacz też:

Add New Playlist