W 2023 roku obchodzimy Rok Jana Jonstona. Z tej okazji została otwarta wystawa plenerowa upamiętniająca tego słynnego uczonego związanego z Lesznem.
Za sprawą Muzeum Okręgowego w Lesznie mieszkańcy miasta i okolic mogą podziwiać spuściznę słynnego uczonego związanego z Lesznem. Jan Jonston urodził się 3 września 1603 roku w Szamotułach w rodzinie szkockiego szlachcica i Niemki Anny Becker. Studiował medycynę, filozofię i teologię na różnych uniwersytetach europejskich. W 1628 roku osiadł w Lesznie, gdzie później został lekarzem i nauczycielem w słynnym gimnazjum akademickim.
To tutaj napisał większość swoich dzieł naukowych, które obejmowały takie dziedziny jak: historia naturalna, botanika, zoologia, mineralogia, geografia, heraldyka czy genealogia. Najbardziej znanym z nich jest 12-tomowa “Historia naturalis”, która była pierwszą encyklopedią przyrody w języku łacińskim.
– W XVII wieku był jedynym polskim uczonym szeroko znanym w świecie naukowym Europy. Działo się to dlatego, że Jonston bardzo dbał, aby jego dzieła ukazywały się w najważniejszych ośrodkach naukowych – powiedziała nam dyrektor Muzeum Okręgowego w Lesznie, Kamila Szymańska.
Jonston był nie tylko uczonym, ale również zasłużonym obywatelem miasta. Angażował się w sprawy publiczne Leszna i Wielkopolski. Wspierał ich rozwój gospodarczy oraz kulturalny. Był mecenasem sztuki i literatury, członkiem rady miejskiej, pełnił funkcję burmistrza i sędziego ziemskiego.
– Leszno jest winne Jonstonowi, aby o nim nie zapomnieć, mówić, pokazywać kim był i czego dokonał – dodała Kamila Szymańska. W niedzielę 3 września, przed budynkiem dawnej synagogi przy ul. G. Narutowicza 31, oficjalnie otwarto wystawę poświęconą osobie Jana Jonstona w 420. rocznicę urodzin wybitnego naukowca. Jest to doskonała okazja, aby poznać lepiej tego fascynującego człowieka.
fot. Bartosz Glapiak