W dniach 26-27 kwietnia odbędzie się 56. Konkurs Ofert, który pierwotnie miał odbyć się pod koniec 2020 roku. WOŚP będzie kupować wyroby medyczne dla oddziałów chirurgii dziecięcej, czyli realizować cel 28. Finału.
Jakie sprzęty planuje kupić WOŚP?
WOŚP przez lata zbudowała ze szpitalami relacje, dzięki którym szpitale z łatwością mówią o swoich najważniejszych potrzebach. Później wysyłane są do nich ankiety, które dział medyczny Fundacji wraz z konsultantami analizuje i na ich podstawie zostaje podejmowana decyzja o zakupach. Podczas najbliższego Konkursu Ofert Fundacja będzie kupować:
- aparaty USG z kolorowym dopplerem dla chirurgii dziecięcej – 43 szt.
- platformy elektrochirurgiczna – 67 szt
- zestawy do wideochirurgii – 35 szt.
- instrumenta do laparoskopii (bez kolumny wizyjnej) – 61 szt.
- aparaty do neuromonitoringu śródoperacyjnego – 17 szt.
- aparaty do elektromanometrii przewodu pokarmowego – 5 szt.
- aparaty do elektromanometrii układu moczowego – 6 szt.
- dermatomy z siatkownicą – 55 szt.
- wiertarki ortopedyczne – 89 szt.
Nie kupujemy sprzętu w oparciu o przepisy dotyczące zamówień publicznych i dzięki temu naszym najważniejszym kryterium nie jest cena, a jakość. W gronie ekspertów, którzy pomagają nam kupować sprzęt są lekarze, którzy są praktykami i którzy z takich urządzeń korzystają na co dzień – dzieki temu mamy pewność, że kupowane urządzenia sprawdzą się na szpitalnych oddziałach. – mówi Anna Jadwiga Orzech, Dyrektorka komunikacji WOŚP, Rzeczniczka Prasowa
WOŚP dokonuje zakupów sprzętu medycznego w ramach Konkursów Ofert, czyli wielogodzinnych negocjacji podczas których wybierane są urządzenia o najwyższej jakości. Tradycją Konkursów Ofert WOŚP są doskonale wynegocjowane warunki zakupu urządzeń. Ceny są znacząco (czasem w skali kilkudziesięciu procent!) niższe niż średnie wartości rynkowe. Każde urządzenie ma wydłużony czas gwarancji, ewentualny zapas materiałów zużywalnych, zapewnione dożywotnie nieodpłatne aktualizacje oprogramowania. Z każdym urządzeniem szpital otrzymuje pakiet szkoleń prowadzonych przez doświadczonych specjalistów. Orkiestra dba więc nie tylko o dostarczenie sprzętu, ale o zapewnienie jak najlepszych możliwości, by z tego sprzętu intensywnie korzystać dla dobra najmłodszych pacjentów.
Kolejne zakupy w ramach 28. Finału planowane są na czerwiec, a przedmiotem konkursu będzie sprzęt do dziecięcej kardiochirurgii oraz intensywnej terapii. Do tej pory w ramach zakupów dzięki zbiórce 28. Finału WOŚP przeprowadziła już między innymi pierwsze zakupy dla neurologii i neurochirurgii.
tekst: wosp.org.pl, foto: Dominik Malik