Na Skwerze 1920 roku odsłonięto pomnik upamiętniający żołnierzy “Błękitnej Armii” i generała Józefa Hallera. Jest zarazem hołdem dla współpracy ponad podziałami politycznymi, która była niezbędna w czasach, gdy Polska walczyła o swoją niepodległość.
Pomnik u zbiegu ulic 17 Stycznia i Starozamkowej stanowi wyraz uznania dla żołnierzy “Błękitnej Armii,” formacji złożonej z Polaków mieszkających za granicą. Armię dowodzoną przez gen. Józefa Hallera przerzucono do Polski w 1919 roku. Trasa ich przejazdu wiodła przez Leszno.
Pomnik upamiętnia związki miasta z “Błękitną Armią,” ale także niesie ze sobą symboliczne znaczenie. Znajduje się on na miejscu, gdzie przez lata istniał pomnik wdzięczności dla Armii Czerwonej, który został już rozebrany. Inicjatywa postawienia monumentu wyszła od Fundacji “Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego.
W poniedziałkowej uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz miasta poseł Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą, a także Jarosław Narkiewicz, przewodniczący Rady Polonii Świata.
Fot. Kacper Gimziński