Jazda po pijanemu grozi konfiskatą samochodu. Od czwartku, 14 marca 2024 roku w życie weszły nowe przepisy. W ich myśl za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu będzie można utracić auto.
Nowelizacja Kodeksu karnego ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. To odpowiedź na rosnące zagrożenie ze strony pijanych kierowców. Nowe przepisy przewidują surowsze konsekwencje dla nieodpowiedzialnych piratów drogowych. Zgodnie z nimi, konfiskata samochodu jest obligatoryjna w przypadku, gdy kierowca prowadzi pojazd z co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi. Ustawodawca przewidział także konfiskatę samochodu lub jego równowartości w sytuacjach, gdy kierujący spowoduje wypadek, mając w organizmie minimum 1 promil alkoholu.
Co w przypadkach gdy kierowaliśmy nie swoim pojazdem? Jeśli kierowca nie jest właścicielem samochodu, może zostać obciążony karą finansową równą wartości pojazdu. Dotyczy to również pojazdów w leasingu lub wynajmie długoterminowym.
Nowe przepisy wprowadzają jednak wyjątki od reguły konfiskaty. Jeśli nietrzeźwy kierowca prowadził pojazd służbowy podczas wykonywania obowiązków, nie podlega konfiskacie pojazdu. W takich przypadkach sąd będzie mógł nałożyć nawiązkę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
Po konfiskacie samochodu pojazd może zostać przekazany na rzecz Skarbu Państwa. Konfiskata samochodu została wprowadzona na podstawie nowelizacji Kodeksu karnego i jest zgodna z obowiązującym prawem.