wtorek 23 lipca 2024
Tryb pracy DZIEŃ/NOC
wtorek 23 lipca 2024
Fot. EBU i RTVE
Fot. EBU i RTVE

Eurowizja junior 2024: 5,5 miliona euro na wydarzenie w Hiszpanii

Szacowany czas czytania tekstu: 2 min

Już za pięć miesięcy Madryt stanie się centrum europejskiej muzyki dziecięcej, goszcząc Eurowizję Junior 2024. To wydarzenie, które odbędzie się 16 listopada w Caja Mágica, jest wyjątkowe – po raz pierwszy od 55 lat Hiszpania będzie gospodarzem tak dużego międzynarodowego konkursu.

Hiszpania organizuje, choć nie wygrała

Chociaż Francja triumfowała w zeszłorocznej edycji Eurowizji Junior, to jednak to Hiszpania przejęła pałeczkę organizacyjną. Francuski nadawca postanowił skupić się na przygotowaniach do Letnich Igrzysk Olimpijskich 2024 w Paryżu. Tym samym, Madryt z radością przyjął rolę gospodarza, mimo że w 2023 roku Hiszpania zajęła drugie miejsce.

Fot. Fot. Petit Angevin/commons.wikimedia.org

Tradycja przekazywania organizacji

Warto zauważyć, że przekazywanie organizacji Eurowizji Junior innemu krajowi nie jest zjawiskiem bez precedensu. Na 22 dotychczasowe edycje, tylko dziesięć razy gospodarzem był zwycięzca z poprzedniego roku. W ostatnich trzech latach, Francja gościła konkurs aż dwukrotnie, co sprawiło, że Stephane Sitbon-Gomez, dyrektor programowy France Télévisions, podkreślił, że nie chcą być monopolistą w organizacji tego wydarzenia.

Przygotowania RTVE

Hiszpański nadawca RTVE, znany z przejrzystości finansowej, już ujawnił budżet na organizację tegorocznej Eurowizji Junior. Koszt wyniesie 5,5 miliona euro, co stanowi znacznie mniejszą kwotę w porównaniu z 13 milionami euro wydanymi na Eurowizję Junior 2022 w Erywaniu. Dla porównania, Gruzini w 2017 roku na organizację konkursu w Tbilisi przeznaczyli 2,5 miliona euro.

RTVE połączy siły z agencją Sold Out, z którą współpracowała już przy organizacji Latin Grammys Awards 2023 w Sewilli.

https://youtu.be/P-UxtPuKLRU

Plotki i oczekiwania

Choć oficjalne hasło i prowadzący tegoroczną Eurowizję Junior pozostają nieznane, krążą plotki, że RTVE rozmawia z Maríą Isabel, jedyną zwyciężczynią Eurowizji Junior z Hiszpanii. Zaangażowanie Isabel, zarówno jako prowadzącej, jak i gościni, miałoby szczególną symbolikę – w tym roku mija dokładnie dwadzieścia lat od jej zwycięstwa w konkursie.

Fot. Corinne Cumming/EBU

Źródło: eurowizja.org

Zobacz też

Obserwuj nas na:

Add New Playlist