wtorek 23 lipca 2024
Tryb pracy DZIEŃ/NOC
wtorek 23 lipca 2024
Fot. Alma Bengtsson /EBU
Fot. Alma Bengtsson /EBU

Eurowizja 2025: Norwegia potwierdza swój udział w Szwajcarii!

Szacowany czas czytania tekstu: 3 min

Norwegijski nadawca narodowy, NRK, oficjalnie potwierdził udział Norwegii w Konkursie Piosenki Eurowizji 2025. Decyzję tę ogłosił Stig Karlsen, szef norweskiej delegacji oraz główny producent Melodi Grand Prix, podczas rozmowy na temat nadchodzącego wydarzenia, które odbędzie się w Szwajcarii.

Karlsen zaznaczył, że decyzja o udziale Norwegii w Eurowizji 2025 została podjęta po niezależnej ocenie konkursu przeprowadzonej po edycji z 2024 roku oraz po dyskusjach pomiędzy NRK a Europejską Unią Nadawców (EBU).

„EBU przyznała, że w tym roku miała pewne problemy i pracuje nad ich poprawą. Informacje, które otrzymaliśmy, brzmią obiecująco. Będziemy teraz pracować konstruktywnie i pozytywnie, aby Norwegia mogła wziąć udział w Eurowizji 2025. Potwierdzamy nasz udział” – oświadczył Karlsen

https://www.youtube.com/watch?v=YBbL8ORqNVU&ab_channel=EurovisionSongContest

Podkreślił również, że mimo iż NRK nie uzyskała jeszcze pełnej odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące przyszłych działań EBU, jest gotowa rozpocząć przygotowania do konkursu.

„Mamy nadzieję, że EBU zapewni, iż Eurowizja nie będzie wykorzystywana jako narzędzie polityczne, ponieważ w tym roku było z tym trochę problemów. Ważne jest również, aby poprawili komunikację, zarządzanie kryzysowe oraz bezpieczeństwo wokół wydarzenia” – dodał Karlsen.

Karlsen zaznaczył, że NRK była wyraźna w swoich uwagach przekazanych EBU i podzielił się swoimi przemyśleniami na temat koniecznych ulepszeń.

„Widzimy, że niektóre z naszych sugestii znalazły odzwierciedlenie w planach EBU” – powiedział. Podkreślił również, że ważne jest, aby przyszłoroczni uczestnicy Eurowizji czuli się dobrze podczas konkursu. „Musimy dobrze komunikować się z artystami i zapewnić im zrozumienie naszych działań. Ważne jest, aby artyści mieli pozytywne doświadczenia przez cały czas trwania konkursu” – dodał.

Fot. Corinne Cumming/EBU

Karlsen stwierdził również, że NRK jest przeciwny bojkotowi kulturalnemu, ale podkreślił konieczność zachowania apolitycznego charakteru wydarzenia. „NRK jasno stwierdziło, że nie angażujemy się w bojkot kulturalny. Dla nas ważne jest, aby Eurowizja nie była wykorzystywana jako platforma polityczna, a EBU nie była w stanie tego odpowiednio kontrolować. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której kraje wykorzystują konkurs jako platformę do propagandy” – powiedział.

Choć nie podano jeszcze szczegółów dotyczących metody wyboru norweskiego reprezentanta, można przypuszczać, że Melodi Grand Prix zostanie ponownie użyty do tego celu. Melodi Grand Prix był odpowiedzialny za wybór niemal wszystkich norweskich uczestników Eurowizji, z wyjątkiem roku 1991.

Źródło: eurovoix.com

Zobacz też

Obserwuj nas na:

Add New Playlist