piątek, 24 maja, 2024
11 °c
Leszno
9 ° czw.
12 ° pt.

Cześć i chwała Bohaterom!

Punktualnie o godzinie 17, czyli w pamiętną godzinę W, którą Armia Krajowa wyznaczyła jako początek nierównej walki z okupantem. w Lesznie rozbrzmiały syreny rozpoczynające obchody 79. rocznicy Powstania Warszawskiego. Zgodnie z tradycją na maszt wciągnięto biało-czerwoną flagę i odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego.

Głos jako pierwszy zabrał wiceprezydent miasta Leszna Piotr Jóźwiak cytując słowa świętego Jana Pawła II.

– Powstanie Warszawskie, jak powiedział nasz wielki rodak, było najbardziej radykalnym i najbardziej krwawym ze wszystkim polskich powstań. (…) Niektórzy zadają sobie pytanie czy było to potrzebne na aż tak dużą skalę. Nie można na to pytanie odpowiadać w kategoriach czysto militarnych. Należy raczej w milczeniu, jak mówił Ojciec Święty, skłonić głowę przed rozmiarem poświęcenia – mówił prezydent Jóźwiak.

Podczas uroczystości odczytano również apel pamięci, po którym Wojsko Polskie oddało salwę honorową. Następnie odbyła się część artystyczna, w której Agnieszka Gołaszewska wraz ze swoją córką zaprezentowały dwie pieśni powstańcze. Na koniec delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem.

Tym samym miasto Leszno oddało hołd Bohaterom Powstania Warszawskiego i przypomniało o ich poświęceniu dla wolności ojczyzny. Niech ich męstwo i determinacja pozostaną zawsze w naszej pamięci.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist